WHO varuje před bioterorismem 

"Nejnovější technologický pokrok umožňuje teroristům zabít milióny lidí pomocí chemických nebo biologických zbraní, a proto by se měly vlády zaměřit na prevenci takové hrozby stejně jako na přípravu plánů jak jí čelit." Toto varování před bioterorismem je obsaženo ve zprávě Světové zdravotnické organizace (WHO), z níž cituje agentura AP.
"Závažnost možných důsledků na lidskou populaci v případě užití nebo hrozby užití biologických a chemických zbraní zavazuje vlády k hledání cest jak tomu zabránit a k přípravě plánů reakce," stojí ve zprávě, nazvané "Zdravotní aspekty biologických a chemických zbraní".

WHO vypracovala tuto 179 stránkovou zprávu v odpověď na četné telefonické dotazy zástupců světových vlád, které po teroristických útocích na USA z 11. září žádaly o doporučení, jak čelit případné hrozbě bioterorismu. 

"Hrozba takových věcí je reálná," řekl agentuře AP výkonný ředitel odboru nakažlivých chorob při WHO David Heymann. 
Moderní technologie přenesly na úroveň reality možnost rozsáhlých útoků provedených pomocí zárodků chorob nebo jedů, konstatuje se ve zprávě WHO. I když je tato hrozba malá, její potenciální účinky by byly zničující, dodávají experti OSN.
"Bude-li malý počet lidí ve velkém městě nakažen nemocí, která se projevuje až po několika dnech, mohou tito lidé nakazit mnoho dalších, dříve než poznají, že onemocněli. A pokud by k něčemu takovému došlo ve městě s významným letištěm, může se nemoc doslova ´rozletět´ do celého světa," řekl Heymann. Přípravy na možný bioteroristický útok jsou přitom podle něj v mnoha ohledech "stejné, jako preventivní opatření proti přirozenému šíření nemocí a vyžadují pečlivé plánování v oblasti veřejného zdravotnictví". Připustil ale zároveň, že ve světě, kde každoročně umírá 14 miliónů lidí na infekční nemoci, které už dokážeme léčit, je velmi obtížné přestat se věnovat potírání těchto chorob kvůli přípravám na možný útok. 

Italský ministr zdravotnictví už dnes podle AP oznámil, že sestavuje skupinu rychlé reakce ke "koordinaci preventivních operací ve světle choulostivé mezinárodní situace". Itálie už také vyčlenila speciální bezpečnostní laboratoř a zařízení pro izolaci případných nemocných. Experti ve zprávě WHO poukazují na nutnost spolupráce, protože případný biologický nebo chemický útok by snadno překonal možnosti a zdroje každé jednotlivé země. 

(WHO rovněž "vyzvala všechny státy k podpisu a dodržování dohod OSN o zákazu biologických a chemických zbraní"... :-)

Zdroj: www.Sme.sk